Čo nás ženy často trápi

Asi polovicu všetkých gynekologických chorôb predstavujú zápalové ochorenia.

Môžu byť pomerne neškodné a bez trvalých následkov, no niekedy môžu spôsobiť aj vážne komplikácie, ako je napríklad:

 • Dočasná alebo trvalá neplodnosť spôsobená nepriechodnosťou vajíčkovodov v dôsledku zápalových zmien
 • Komplikácie počas tehotenstva, opakované potraty a predčasné pôrody
 • Poruchy menštruačného cyklu a bolestivá menštruácia
 • Bolesť počas pohlavného styku
 • Niekedy môžu byť zápaly príčinou vzniku tzv. prekanceróz, teda stavu, ktorý je predštádiom vzniku rakoviny

Výtok z pošvy

Výtok z pošvy je jeden z najčastejších problémov, s ktorými ženy navštevujú gynekológa. Vo väčšine prípadov ide o nezávažné problémy, ktoré sa jednoducho liečia, no niekedy môže byť aj príznakom závažného ochorenia. Výtok je spoločným príznakom všetkých porúch vnútorného prostredia pošvy.

Príčinou výtoku môže byť:

 • pôvodca infekcie – baktérie, vírusy, plesne...
 • nedostatok hormónov – napr. u žien v prechode
 • mechanický dôvod – dráždenie vnútromaternicovým telieskom, klobúčikom na hrdle maternice, cudzím telesom, tampónmi, pri masturbácii...
 • výtok z vyšších úsekov rodidiel (z hrdla alebo dutiny maternice, z oblasti vajíčkovodov...)

Všetky gynekologické infekcie (najčastejšie kvasinky, trichomonas vaginalis, gardnerella vaginalis...) môžu spôsobiť výtok. Môže byť hojný, ale tiež len mierne silnejší, no na rozdiel od prirodzeného výtoku sa takmer vždy vyznačuje zápachom (s výnimkou kvasinkovej infekcie), pridáva sa aj pálenie a svrbenie pohlavných orgánov, bolesť rodidiel, či bolesť pri pohlavnom styku. Zriedkavejšie sa môže objaviť krvácanie po pohlavnom styku a problémy s močením, ktoré býva bolestivé. Často sa mení kvalita výtoku, a to na žltý, žltozelený, či zelený, hrudkovitý, hustý, alebo naopak hojný vodnatý.

Niekedy môže žena vyhľadať gynekológa až po upozornení sexuálneho partnera, že niečo nie je v poriadku. Partnera môže upozorniť zápach, no často sa problémy prenesú aj naňho. Môže ho trápiť pálenie, svrbenie, začervenanie pokožky penisu, vyrážky na penise, či nutkanie na močenie.

Pokiaľ sa s problematickým výtokom obrátite na gynekológa, pomerne spoľahlivo odhalí možnú príčinu. Môže tiež odobrať vzorku sekrétu na mikroskopické vyšetrenie či kultiváciu. Testy dokážu odhaliť tiež infekciu baktériami ako sú chlamýdie, ureaplazmy či mykoplazmy.

Mykóza / Kvasinková infekcia

pozri rubriku Mykózy u žien.

Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza (BV) je odborný názov pre zápal pošvy, ktorý spôsobuje premnoženie baktérií Gardnerella vaginalis na úkor laktobacilov. To spôsobí zvýšenú zásaditosť pošvového prostredia, ktorého hodnota väčšinou stúpne na 5,5 – 6. Typickým prejavom je sfarbený, zapáchajúci, vodnatý výtok s charakteristickým prenikavým „rybím“ zápachom po pohlavnom styku. Ten sa vytvára po kontakte ejakulátu s narušeným prostredím pošvy.

BV vzniká pri narušení rovnováhy prirodzeného vaginálneho prostredia, ktorého príčinou môže byť:

 • Zníženie počtu až vymiznutie laktobacilov, ktoré produkujú peroxid vodíka - Dôvodom býva najmä liečba antibiotikami. V pošve dochádza k dramatickému poklesu tvorby kyseliny mliečnej a peroxidu vodíka, pH stúpa a škodlivé mikroorganizmy, ktoré boli do tej doby potláčané kyslím pH, sa začínajú rýchlo množiť a vytláčajú laktobacily od zdroja energie
 • Zvýšenie pH v pošve nad 4,5 – objavuje sa napríklad pri menštruácii, pri častom používaní vaginálnych výplachov, ale aj po pohlavnom styku, keďže ejakulát je zásaditý. Určité enzýmy v ejakuláte sú navyše schopné priamo ničiť laktobacily. Prostredie sa stáva zásaditým, čo bráni množeniu laktobacilov a uľahčuje rast rôznych druhov patogénov, ktoré sa v pošve prirodzene nachádzajú.

Rizikové faktory

 • najmä časté používanie výplachov pošvy, a to aj pokiaľ sa použili s úmyslom liečiť infekciu – viac ako 2 výplachy za posledný mesiac zvyšujú riziko 2,5-násobne
 • liečba antibiotikami
 • vyšší počet sexuálnych partnerov – ženy, ktoré mali viac ako 3 partnerov za posledný rok, majú riziko až 4,5-násobne vyššie
 • vnútorné faktory – napr. diabetes mellitus, nedostatok železa...
 • zvýšený výskyt vaginózy býva v prvom týždni po menštruácii
 • únava, vyčerpanie, stres
 • nesprávna životospráva
 • prechladnutie (niekedy stačí nechať si na sebe na kúpalisku mokré plavky)

Komplikácie vaginózy

Ženy, ktoré trpia na bakteriálnu vaginózu, majú vyššie riziko niektorých závažných komplikácií.

Patrí medzi ne napríklad:

 • zvýšený výskyt infekcií po chirurgickom zákroku na pošve
 • zvýšené riziko popôrodného zápalu sliznice maternice
 • zvýšené riziko predčasného pôrodu, vnútromaternicovej infekcie a nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca
 • zvýšené riziko nákazy pohlavne prenosnými ochoreniami
 • zvýšené riziko zápalu panvy s následným rizikom vzniku neplodnosti ši mimomaternicového tehotenstva
 • zvýšený výskyt infekcií močového ústrojenstva

Liečba

Asi u tretiny žien vymizne bakteriálna vaginóza spontánne. U ostatných sa môže využiť celková aj lokálna terapia. Liečba je obzvlášť dôležitá počas tehotenstva, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám.

Laktobacily v tabletkách nie sú pri liečbe BV účinné, pH vyššie ako 4,5 totiž znemožňuje laktobacilom priľnúť k bunkovej výstelke v pošve, takže pokiaľ sa pH nezmení, nepomôže dodávať ich zvonku. Ďalším dôvodom neúčinnosti perorálnej liečby laktobacilmi je nesprávne zvolený kmeň. Väčšina tabliet obsahuje dobre známy lactobacillus acidophilus, no ten pomáha pri liečbe a prevencii porušenia črevnej, nie vaginálnej mikroflóry.

Hnisavý zápal pošvy

Ochorenie je typické silným zápalom pošvy a silným hnisavým výtokom a lokálnym prejavom zápalu. Pôvodcom sú agresívne kmene baktérií, ktoré inak v menšom množstve nachádzame aj v bežnej mikroflóre – streptokoky, stafylokoky, enterokoky... Niekedy sa môže hnisavý zápal pošvy objaviť aj ako súčasť iných infekcií, napr. mykózy, trichomoniázy, kvapavky a pod.

Pri liečbe sa využívajú antibiotiká, ktoré sa užívajú lokálne alebo celkovo.

Trichomoniáza

Je to zápal pošvy spôsobený prvokom – pošvovým bičíkovcom Trichomonas vaginalis. Medzi charakteristické prejavy patrí silný, riedky, často spenený výtok, svrbenie vulvy a bolesť v podbrušku. Pošvové pH sa zvyšuje. Často bývajú súčasne postihnuté aj močové cesty. Pri tejto infekcii je rozhodne nevyhnutné liečiť všetkých sexuálnych partnerov a dôležitý je aj trpezlivý prístup.

Vírusový zápal pošvy

Pôvodcom infekcie sú najmä herpetické vírusy a papiloma vírusy. Prenášajú sa sexuálnym stykom, oba sú v populácii veľmi rozšírené a počet ochorení stúpa. Veľmi často je súčasne postihnutá pošva aj vulva. Kým priebeh papiloma vírusovej infekcie je nebolestivý, herpetické infekcie sprevádza výrazná bolesť, pálenie a svrbenie. Herpes sa prejavuje vznikom mnohých drobných pľuzgierikov, papiloma vírusy zase vytvárajú pohlavne prenosné genitálne bradavice - kondylómy. Tieto ochorenia sú pohlavne prenosné a počas tehotenstva môžu ohroziť aj plod. Liečba patrí do rúk lekára.

Chlamýdiové infekcie

Chlamýdie sú vnútrobunkové parazity, ktoré sa líšia od baktérií aj vírusov. Prežívajú výhradne v epitelových bunkách. Napádajú najmä hrdlo a telo maternice. Infekcia sa prejavuje hlienovitým hnisavým, nahnedlým, krémovým alebo nazelenalým výtokom, ako aj začervenaním a opuchom na hrdle maternice. Kvôli postihnutiu drobných cievok sa môže objaviť krvácanie po pohlavnom styku. Chlamýdie je možné presne diagnostikovať len pomocou laboratórnych vyšetrení. Pri liečbe sa využívajú najmä antibiotiká.

Created by Accelerate & Soyamedia.