„Tam dolu“

I keď sú ženské pohlavné orgány symbolom sexuality a plodnosti, nie je to tak dávno, čo patrila pošva k najtabuizovanejším častiam ľudského tela. Niektoré ženy majú dodnes problém s postojom k svojim pohlavným orgánom a väčšina sexuálnych problémov žien súvisí práve s pošvou.

Keď hovoríme o ženských pohlavných orgánoch, obyčajne sa stretávame s dvoma pojmami – vulva a vagína. Vulva je súhrnné označenie vonkajších pohlavných orgánov a tvoria ju veľké a malé pysky ohanbia, pošvová predsieň, v ktorej sa nachádza ústie močovej trubice a pošvy, klitoris a uzdička.

Pošva (vagína) je dutý orgán s pružnými stenami a jej dĺžka je 7-10 cm. Začína pošvovým vchodom a končí krčkom maternice, čím vytvára prechod od vonkajších k vnútorným pohlavným orgánom. Vchod pošvy sa nachádza medzi ústím močovej trubice a análnym otvorom. Čiastočne je krytý malými a veľkými pyskami ohanbia. Vnútri je pošva pokrytá pomerne odolnou sliznicou, ktorá je veľmi pružná. Stredná a horná časť pošvy sú priestrannejšie, smerom k otvoru sa pošva zužuje.

Created by Accelerate & Soyamedia.