Užime si leto

Bez mykózy

Mnoho žien má v lete problémy s vaginálnou mykózou, a to nezriedka aj tie, ktoré v inom období roka vôbec netrápi. Vysoké riziko predstavuje napríklad kúpanie v bazénoch, a to nie len verejných, ale i v domácom, ktorý udržiavate dokonale čistý. Väčšina žien si myslí, že mykóza v bazéne „striehne“ na nič netušiacu ženu a pri kúpaní ju nakazí. Nie je to však pravda. Kvasinková infekcia hrozí aj vtedy, keď ste v bazéne jediná alebo ste po jeho dôkladnom vyčistení prvá, ktorá sa v ňom kúpe. Mykózu totiž nespôsobuje to, že je bazén špinavý alebo v ňom niekto infekciu „zanechal“, naopak – riziko spôsobuje práve jeho čistota, dezinfekcia, množstvo chlóru. Tie sa totiž pri kúpaní dostanú aj do pošvy a tam zabijú prirodzenú mikroflóru, ktorá telo chráni pred škodlivými baktériami a kvasinkami. A tak ako chlórovaná voda dráždi a vysušuje pokožku celého tela, rovnako pôsobí aj na sliznicu pošvy, čím tiež podporuje vznik mykózy.

Leto prináša väčšie riziko mykózy aj preto, lebo kvasinky majú veľmi rady vlhké a teplé prostredie. V tom im dokonale nahráva teplé počasie spojené s nosením syntetickej spodnej bielizne, mokré plavky, ktoré máme na sebe na kúpalisku, rovnako ako úzke odevy, ktoré sú síce sexy, no oblasť genitálií sa v nich zaparuje.

Keďže mykóza sa nemusí prejaviť okamžite, žena môže nevedomky nakaziť aj svojho sexuálneho partnera a ak sa potom lieči len ona, muž ju môže opätovne nakaziť a tak dokola. Preto sa v podobných prípadoch odporúča preliečiť oboch partnerov.

Mykóze v lete môžete predchádzať nosením vzdušného oblečenia, bavlnenej spodnej bielizne, ale aj správnou hygienou.

Bez neželaného tehotenstva

Leto je tiež obdobie letných dovolenkových lások, ktoré sú často „neplánované“ a mladé dievčatá a ženy sa vystavujú riziku neželaného tehotenstva.

Created by Accelerate & Soyamedia.