Láska a partnerstvo

Nové schopnosti hormónov - Kedy sme najviac sexy?

Príroda spojila príjemné s užitočným a zariadila to veľmi premyslene. Počas ovulácie totiž okrem hormónov, ktoré spôsobujú ženskú vôňu, priťahujeme mužov aj príťažlivým hlasom. Sama ste si pravdepodobne nevšimli odchýlky v zafarbení vášho hlasu počas menštruačného cyklu, ale jeho sexuálny nádych práve počas plodných dní potvrdili i odborníci. Takže, ak chceme upútať nejakého muža, využime čaro, šarm a náboj nášho hlasu.
Podľa výskumov pohlavné hormóny menia hlas, i keď ide len o jemné zmeny, ktoré ťažko odsledujeme, opačné pohlavie ich dokáže vnímať, muži ich vedia podvedome rozlíšiť. Newyorkskí vedci testovali vplyv ženského hlasu tak, že dobrovoľníkom púšťali nahrávky žien v rôznych obdobiach menštruačného cyklu. Za najatraktívnejšie boli takmer jednoznačne označené hlasy žien, ktoré v období nahrávky dosiahli v rámci menštruačného cyklu vrchol plodnosti. Ženy v iných fázach cyklu svojim hlasom nijako špeciálne neupútali, pokiaľ ide o sexuálny náboj.
Najatraktívnejším pre mužov, ktorí sa zúčastnili na výskume bol hlas žien, ktoré boli v štádiu tesne pred ovuláciou, v období, keď sa uvoľňuje vajíčko.

S antikoncepciou bez zmien
Zaujímavé zistenie však bolo, že v prípade žien, ktoré užívali hormonálnu antikonciepciu, sa tieto zmeny v hlase neuskutočnili, respektíve neboli zaznamenané. Antikoncepčné tabletky teda výrazne neutralizujú zmeny v príťažlivosti ženského hlasu a ich príťažlivosť sa nemení počas celého mesiaca.
Na to, aby vedci preskúmali mechanizmy, ktoré vedú k rozdielom vo vnímaní hlasu je potrebných ešte mnoho ďalších štúdií. Ale už dnes sa dá povedať, že hladina hormónov pôsobí na naše hlasivky.

Testosterón ovplyvňuje obchody
Mužský testosterón má zase, okrem vplyvu na ženy, vplyv aj na ekonomiku a podnikanie. Jeden z výskumov odhalil spojitosť medzi rastom hladiny testosterónu a ziskom. Výskumníci merali denne v rovnakom časovom intervale (o 11. a o 16. hodine) hladinu testosterónu skupine obchodníkov na londýnskej burze. Tieto údaje porovnávali so ziskom alebo stratou, ktorá bola v ten deň zaznamenaná. Ukázalo sa, že v prípade zisku obchodníkom výrazne stúpla hladina mužského hormónu, a zvýšila im tak pocit sebaistoty a ochoty riskovať. Horšie je však to, že vysoká hladina testosterónu môže oslabiť schopnosť rozumného úsudku, a tak sa stane, že v týchto prípadoch obchodníci riskujú neprimerane. Je predpoklad, že rastúca hladina testosterónu počas obchodných transakcií môže viesť až k závislosti riskovať. Opačne pôsobí stresový hormón kortizol. Pri nadmernom množstve kortizolu v organizme sa riskovaniu vyhýbame, a to i vtedy, ak nie je veľké. Takže to zase môže spôsobiť na obchodných burzách stratu.  

V oblasti vplyvu hormónov na naše správanie, činnosť a prejavy nás isto čakajú ešte mnohé prekvapenia. Ich prvoradá funkcia je však daná prírodou a súvisí s ochranou nášho života, ako aj uchovania rodu.

Sabína Zavarská

Zdroj: www.woman.sk

 

Created by Accelerate & Soyamedia.