O ochorení

Riziko rakoviny krčka maternice hrozí každej z nás. Celosvetovo patrí tomuto ochoreniu druhé miesto vo výskyte rakoviny u žien (po rakovine prsníka). Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ňou v súčasnosti trpí viac než dva milióny žien. Každoročne je na svete diagnostikovaných okolo 490 000 nových prípadov, čo znamená viac než 1 350 nových prípadov rakoviny krčka maternice denne. Na Slovensku evidujeme každý rok asi 550 nových pacientok s rakovinou krčka maternice a približne každý tretí prípad je smrteľný.

Karcinóm (zhubný nádor) krčka sa tvorí na časti maternice, ktorá je viditeľná cez pošvu. Vzniká z abnormálne zmenených buniek, ktoré sa začnú nekontrolovane množiť. Proces vzniku zhubného nádoru zo zmenených buniek trvá roky a liečba počiatočných štádií ochorenia je pomerne jednoduchá a spoľahlivá. No keďže prvé príznaky sa objavujú zväčša až v štádiu pokročilého onkologického ochorenia, mali by všetky ženy chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky, keďže dokážu odhaliť už vznikajúce ochorenie skôr, ako sa navonok prejaví.

Príčinou rakoviny krčka maternice je infekcia ľudským papiloma vírusom – HPV. S vírusom HPV sa aspoň raz v živote stretne väčšina dospelej populácie, no ich imunitný systém si s ním väčšinou dokáže poradiť a infekcia po niekoľkých mesiacoch spontánne vymizne. Vírus však začína byť nebezpečný, ak v tele pretrváva a časom spôsobuje zmeny na tkanivách. Najzákernejšie sú typy HPV 16 a 18, ktoré vyvolávajú spolu až 70 % prípadov rakoviny krčka maternice.

Keďže rakovinu krčka maternice spôsobuje až roky pretrvávajúca infekcia HPV, toto ochorenie sa neobjavuje u dievčat mladších ako 19 rokov. Vo veku 20-24 rokov postihuje 2 ženy zo 100 000. Výskyt začína významne stúpať najmä po 35. roku veku. Potešiteľné je, že v porovnaní so 70-tymi rokmi minulého storočia dochádza celkovo k poklesu úmrtnosti, v niektorých krajinách až na 40%. Priemerné 5-ročné prežívanie pri rakovine krčka maternice sa v súčasnosti vo vyspelých krajinách pohybuje na úrovni 65-70%.

Created by Accelerate & Soyamedia.